O Mělníku a jeho dopravní dostupnosti
Město Mělník se nachází nad soutokem Labe a Vltavy, 30 km severně od Prahy. První historické zmínky jsou ze 13. století. Známými osobnostmi jsou Viktor Dyk, Ludmila, Jan Palach (ve městě studoval), ze známých a žijících mají ke městu vztah fotbalista Drobný, boxer Rudolf Kraj, Jiří Lobkowicz či herečka Jitka Čvančarová. Typickým místním produktem je víno. Ve městě žije 19.500 obyvatel, v době vinobraní se počet přítomných více než zdvojnásobuje. Od Prahy nebo naopak od Ústí nad Labem a Teplic je město dobře dostupné po dálnici D8 (sjezd Nová Ves a dále směr Mělník po silnici Mělník – Slaný). Autobusem je dobré spojení s Prahou, Neratovicemi a obcemi na trase Česká Lípa – Mělník. Vlakem můžete přímo cestovat z nádraží ze směrů od Všetat, Mladé Boleslavy, Mšena a Litoměřic.
Aktuální informace z města Mělníka, Neratovic a Kralup nad Vltavou naleznete na www.iSoutok.cz .
Turistické cíle
Přímo v centru města a tedy i přímo v místech, kde se koná vinobraní, se nacházejí tyto zajímavé stavby:
- Zámek, původně středověký hrad, z něhož se zachovala klenutá síň v západním křídle a brána z 15. století. Po roce 1550 přistavěno renesanční severní křídlo s loggiemi, po roce 1690 přistavěno jižní křídlo s arkádami a po roce 1925 upravena vinárna s terasou. Zámek bývá v době vinobraní přístupný veřejnosti.
- Radnice, původně rychta z roku 1398, od roku 1449 radnice, přestavěna po požáru roku 1793 a znovu roku 1889 a 1941. Radnice bývá v době vinobraní přístupná pouze zvaným hostům.
- Studna a podzemní chodby. Přímo pod náměstím se nachází rozsáhlý podzemní komplex chodeb. V jedné z nich naleznete i nejširší známou studnu v České republice, šířka činí přes 4,5 metru a hloubka ke hladině vody je přes 54 metrů. Studna je přístupná z ulice Legionářů, vstupné i v době vinobraní činí 50,- korun. Bohužel je zpoplatněno i fotografování (30,- korun, šikovní fotografové nicJ)
- Gotický trojlodní kostel svatého Petra a Pavla, původně románský z 11. století, z něhož se zachovala spodní část věže. Přestavěn v letech 1480-1488 (klenba v lodi, věž) a po roce 1516 (nový presbytář, klenba hlavní lodi a krypta). V kněžišti je sanktuář z roku 1530 a renesanční lavice. V sakristii je náhrobek probošta Jana z Landštejna z roku 1389. Kostel je v době vinobraní otevřen, navštívit můžete také jeho vyhlídkovou věž (vstupné 40,- korun)
- Renesanční a barokní domy na náměstí a v Palackého ulici.
- Pražská brána (kolem 1500) a zbytky hradeb s baštou a vodárenskou věží. V bráně se nachází galerie a čajovna, v době vinobraní jsou otevřené.
- Na vyhlídce za severním křídlem zámku stojí socha Karla IV. od sochaře Josefa Marxe z roku 1878. /ve výčtu částečně citováno z wikipedie.cz/
- V blízkém okolí se nacházejí další zajímavá místa – zejména Kokořínsko, zámky Liběchov, Veltrusy.